100 lat Katedry

Witamy na stronie 100-lecia Katedry Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska AGH!

 

Program Wydarzenia

Program konferencji już wkrótce!

Rejestracja Uczestników

Rejestracja na konferencję oraz bankiet jest niezbędna do udziału w obchodach 100-lecia Katedry Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska.

Termin rejestracji mija 7 marca 2025 roku.

Link: https://forms.office.com/e/0FmSjp1zvh

Prelegenci

 

mgr inż. Marek Gargula – TAURON Dystrybucja

 

Jest magistrem inżynierii ciepła ze specjalizacją w ekoenergetyce, którą ukończył na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w Krakowie. Posiada również tytuł inżyniera automatyki i robotyki zdobyty na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Obecnie zajmuję się eksploatacją sieci elektroenergetycznej w Tauron Dystrybucji. Ponadto jest pasjonatem odnawialnych źródeł energii (OZE), innowacji, nowych technologii oraz sztucznej inteligencji (AI).

 

 

dr hab. inż. Małgorzata Wilk prof. AGH

 

Pracuje na stanowisku profesora uczelni w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, a od listopada 2024 r. pełni funkcję kierownika Katedry Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska. Naukowo zajmuje się procesami termicznymi i hydrotermiczną obróbką wstępną biomasy, w ramach której realizuje projekty naukowe m.in. finansowane przez NCN czy NCBiR. Wypromowała w tej tematyce pierwszego doktoranta we współpracy zagranicznej, a aktualnie opiekuje się 3 doktorantkami. Jest autorką i współautorką 5 patentów oraz 152 publikacji, które według Web of Science zaowocowały h-index 22 i 1812 cytowań oraz wymienieniem w Światowym Rankingu Top 2% Naukowców za latach 2021-2023 opublikowanym przez Uniwersytet Stanforda i Elsevier.

 

 

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Telejko

 

Prorektor ds. Ogólnych AGH, specjalizuje się w metalurgii, energetyce i technice cieplnej, ze szczególnym uwzględnieniem wymiany ciepła. Jego badania koncentrują się na modelowaniu numerycznym procesów cieplnych oraz ich analizie w skali laboratoryjnej i przemysłowej. Jest autorem czterech książek i około 150 publikacji naukowych, a także kierownikiem i wykonawcą licznych projektów badawczych. Od początku kariery związany z AGH i Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika katedry, prodziekana i dziekana. Od 2020 roku pełni funkcję Prorektora AGH ds. Ogólnych.

 

 

Profesor Janusz Koziński

 

Ceniony na świecie lider szkolnictwa wyższego, naukowiec i przedsiębiorca, specjalizujący się w zrównoważonych systemach energetycznych. Laureat Złotego Medalu Ontario Professional Engineers Awards (2022) oraz najwyższego wyróżnienia dla inżyniera w Kanadzie – Złotego Medalu Engineers Canada (2023).

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prowadził badania na Massachusetts Institute of Technology i pracował na Uniwersytecie McGill, gdzie pełnił funkcję Associate Vice-Principal for Research & International Relations. Był założycielem Lassonde School of Engineering w Toronto oraz New Model Institute w Wielkiej Brytanii. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Lakehead, gdzie rozwija innowacyjne programy akademickie.

 

 

dr inż. Monika Kuźnia

 

Od 2002 roku związana z Katedrą Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska. W swojej pracy naukowej zajmuje się wykorzystaniem odpadów pochodzących z procesów termicznego przekształcania jako napełniaczy w technologii materiałów poliuretanowych. Prowadzi również badania z zakresu procesów wytwarzania biopaliw (biogaz, biodiesel i bioetanol). Jest opiekunem Koła Naukowego Energetyków „Caloria”.

 

 

Prof. dr hab. Aneta Magdziarz

 

Jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym AGH i pełni rolę lidera Grupy Badawczej Procesów Termicznych. Aneta Magdziarz odbyła wiele zagranicznych staży naukowych m.in. w: Queen’s University Belfast, Wielka Brytania; Lakehead University, Kanada; Xi’an Jiaotong University, Chiny; NTNU, Norwegian University of Science and Technology, Norwegia; York University, Lassonde School of Engineering, Kanada; University of Cambridge, Wielka Brytania. Aktualnie jest liderem projektu europejskiego HORIZON-MSCA-2021-SE-01-01 “CUPOLA-Carbon-neutral pathways of recycling marine plastic waste” oraz kierownikiem projektu NCN OPUS-26 „Nowe podejście do waloryzacji materiałów biowęglowych otrzymanych w procesie zgazowania odpadów z przemysłu spożywczego”, a także wykonawcą projektów europejskich HORIZON-RIA oraz M- ERA.NET.

Jest autorką lub współautorką ponad 260 publikacji naukowych (artykułów i materiałów konferencyjnych), w tym 102 publikacji z listy JCR,  całkowita liczba cytowań – ponad 3300, h index – 31, od wielu lat należy do grona najbardziej wpływowych naukowców na świecie według listy „World Ranking Top 2% Scientists” (Stanford/Elsevier).

 

 

Dr hab. inż. Marcin Rywotycki, prof. AGH

 

Od 2000 roku związany z Katedrą Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Specjalizuje się w wymianie ciepła i mechanice płynów, z naciskiem na modelowanie numeryczne tych procesów. Zakres realizowanych badań obejmuje:

  • Tworzenie autorskich modeli i programów komputerowych.
  • Wykorzystanie komercyjnych pakietów numerycznych do symulacji procesów przemysłowych.
  • Analizę i badania pracy cieplnej urządzeń przemysłowych.
  • Poprawę efektywności energetycznej urządzeń przemysłowych.

 

 

Dr hab. inż. Wojciech Jerzak, prof. AGH

 

Jest zatrudniony na stanowisku profesor uczelni na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na co dzień pracuje w Grupie Badawczej Procesów Termicznych. Jego działalność naukowa koncentruje się na wykorzystaniu biomasy i odpadów do produkcji paliw, katalizatorów, sorbentów do redukcji zanieczyszczeń, a także cennych chemikaliów i materiałów wspierających rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest autorem i współautorem ponad 110 publikacji naukowych, w tym artykułów oraz materiałów konferencyjnych.

 

 

Dr inż. Robert Straka

 

Absolwent Wydziału Fizyki Jądrowej na Czech Technical University. Koneser metod numerycznych oraz ich zastosowania w symulacjach różnych procesów od przemysłu po medycynę. Ostatnie lata eksploruje możliwości i uroki metody siatkowej Boltzmanna. Pasjonat numerycznych obliczeń rozkładu gluonów i kwarków.

 

 

Dr hab. inż. Beata Hadała, prof. AGH

 

Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej AGH w Krakowie broniąc pracę magisterską pt. ”Opracowanie algorytmu obliczeń cieplnych wymiennika ciecz-powietrze”. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w 2007 r. za rozprawę pt. „Wymiana ciepła w procesach kucia swobodnego odkuwek”. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Katedrze Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w Krakowie, początkowo jako asystent, następnie jako adiunkt (2008) i profesor uczelni (2019). Tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskała w 2016 r. za osiągnięcie naukowe pt. „Walidacja modeli i identyfikacja warunku brzegowego wymiany ciepła przy chłodzeniu natryskowym stali”. W okresie od 1.03.2017 r. do 30.10.2024 r. pełniła funkcję kierownika KTCiOŚ. Od 1.10.2021 r. jest liderem Grupy Badawczej Procesów Cieplnych i Przepływowych. Autorka licznych artykułów naukowych, promotor trzech prac doktorskich oraz kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich.

 

 

mgr inż. Roksana Urbaniak – KGHM PM S.A.

 

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej na kierunku Metalurgia ze specjalizacją w metaloznawstwie i obróbce cieplnej. Od 2015 r. pracuje w Hucie Miedzi “Głogów”, obecnie na stanowisku Głównego Inżyniera – Kierownika Zespołu. Ukończyła Szkołę Doktorską AGH realizując projekt doktorski w Katedrze Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska. Pasjonatka inżynierii procesów przemysłowych, analizy danych i działalności badawczo-rozwojowej.

Pakiety Sponsorskie

Zostań partnerem obchodów 100-lecia KTCIOŚ! Sprawdź dostępne pakiety sponsorskie i dołącz do nas.

Lokalizacja

Wydarzenie odbędzie się w budynku B4, sala 122, na terenie Kampusu AGH. Kolacja zorganizowana zostanie w Klubie Studio AGH, zlokalizowanym przy ulicy Budryka 4 w Krakowie.

Organizatorzy

Komitet organizacyjny:
dr hab. inż. Małgorzata Wilk, prof. AGH
dr inż. Monika Kuźnia
dr inż. Beata Zymunt-Kowalska
mgr inż. Patrycja Zakrzewska
mgr inż. Klaudia Szkadłubowicz
mgr inż. Arkadiusz Czader