Pracownicy

Kategoria: Katedra
Opublikowano: wtorek, 13 marzec 2018
Super User

 

Grupa Badawcza Procesów Cieplnych i Przepływowych

 

hadała

dr hab. inż.
Beata Hadała
prof. AGH

telejko

prof. dr hab. inż.
Tadeusz Telejko

malinowski

prof. dr hab. inż.
Zbigniew Malinowski

svyetlichnyy_new

prof. dr hab. inż.
Dmytro Svyetlichnyy

 rywotycki

dr hab. inż.
Marcin Rywotycki
prof. AGH

cebo

dr inż.
Agnieszka Cebo-Rudnicka

straka

dr inż.
Robert Straka

szajding

dr inż.
Artur Szajding

szyndler

dr inż.
Joanna Szyndler

łach

dr inż.
Łukasz Łach

 

Doktoranci

zygmunt-kowalska

mgr inż.
Beata Zygmunt-Kowalska

urbaniak

mgr inż.
Roksana Urbaniak

user

mgr inż.
Aleksandra Przyłucka

user

mgr inż.
Elżbieta Jasiewicz

user

mgr inż.
Kamil Jasiewicz

user

mgr inż.
Patrycja Trestka

 

 

Grupa Badawcza Procesów Termicznych

 

magdziarz

dr hab. Aneta Magdziarz
prof. AGH

jerzak

dr inż.
Wojciech Jerzak

kuznia

dr inż.
Monika Kuźnia

wilk

dr hab. inż.
Małgorzata Wilk
prof. AGH

magiera

dr
Anna Magiera

sieradzka

mgr inż.
Małgorzata Sieradzka

sliz

mgr inż.
Maciej Śliz

 

Doktoranci

bieniek

mgr inż.
Artur Bieniek

czerwinska

mgr inż.
Klaudia Czerwińska

 

PRACOWNICY TECHNICZNI

 

ADMINISTRACJA

sasorska

Ludmiła Sasorska

 

PRACOWNICY EMERYTOWANI

kalicka

prof. dr hab.
Zofia Kalicka

 

Rys historyczny

Kategoria: Katedra
Opublikowano: wtorek, 13 marzec 2018
Super User
Senat powstałej w 1919 roku Akademii Górniczej w dniu 1 maja 1922 roku powołał pierwszą Radę Wydziału Hutniczego - tzn. wyodrębniono metalurgię jako kierunek kształcenia i dyscyplinę nauki. Ponieważ prowadzenie wysokotemperaturowych procesów wytwarzania stali i jej przeróbki plastycznej, a następnie obróbki cieplnej wymagało wzmocnienia potencjału naukowego kadry, zatrudniono Profesora Romana Dawidowskiego, wybitnego specjalistę z zakresu procesów cieplnych i decyzją z 2 stycznia 1925 roku powołano Katedrę Technologii Ciepła i Paliwa. dawidowski

 

Pracownicy Katedry prowadzili prace naukowo-badawcze dla powstającego przemysłu II Rzeczypospolitej. Równolegle prowadzono w Katedrze wykłady, ćwiczenia tablicowe oraz laboratoria z zakresu spalania węgla kamiennego (wtedy główne paliwo) wymiany ciepła i urządzeń energetycznych (piece, żeliwiaki, rekuperatory itp.).

W latach trzydziestych powołano (w organizacji) Katedrę Budowy Pieców. Od 1925 do 1953 roku pomieszczenia Katedry i laboratoria znajdowały się w pomieszczeniach Akademii Górniczej mieszczących się przy ul. Krzemionki.

andrzejewski

Po śmierci Profesora Romana Dawidowskiego w 1952 roku kierownikiem Katedry Gospodarki Cieplnej (nowa nazwa) został Docent Roman Andrzejewski (1953 r.), który kierował Katedrą w Akademii Górniczo Hutniczej do 1963 roku. Katedra znajdowała się w budynkach przy Al. Mickiewicza, początkowo w pawilonie A2, a od 1959 roku w pawilonie B4.

W 1959 roku z Katedry Gospodarki Cieplnej wydzielono samodzielną Katedrę Budowy Pieców Hutniczych pod kierownictwem dr inż. Tadeusza Pawlika, a specjalność Budowa Pieców uzyskała możliwość dyplomowania specjalistów z zakresu budowy i remontów pieców.

pawlik

schillak

W latach 1963 -1966 kierownikiem Katedry Gospodarki Cieplnej był Docent Aleksander Schillak. W 1966 roku Rada Wydziału Metalurgicznego uchwaliła połączenie obu Katedr w Katedrę Gospodarki Cieplnej i Budowy Pieców, zaś kierownikiem został Docent Tadeusz Pawlik.

W 1967 roku powołano (w organizacji) Katedrę Modelowania Procesów Cieplnych a p.o. kierownika został Profesor Tadeusz Senkara. W 1969 roku utworzono Instytut Metalurgii AGH, co spowodowało ponowną reorganizację struktur Wydziału. Powstał Zakład Techniki Cieplnej i Pieców Przemysłowych z Profesorem Tadeuszem Pawlikiem na czele.

senkara

 

słupek

 

W 1991 roku wskutek odejścia Profesora Tadeusza Pawlika na emeryturę kierownikiem Zakładu został Profesor Stanisław Słupek. W 1993 dokonano zmiany nazwy (i kierunku badań naukowych i dydaktycznych) na Zakład Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska.

Po śmierci Profesora Stanisława Słupka w 2006 roku kierownictwo Zakładu objął Profesor Tadeusz Telejko. W kwietniu 2007 roku zmieniono nazwę na Katedra Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska.

telejko

malinowski

 

W 2008 roku Profesor Tadeusz Telejko zostaje Prodziekanem Wydziału ds. Badań Naukowych i Finansów. Kierownictwo Katedry na dwie kadencje obejmuje Profesor Zbigniew Malinowski.

W 2017 roku Kierownikiem Katedry zostaje dr hab. inż. Beata Hadała.

 

O Katedrze

Kategoria: Katedra
Opublikowano: wtorek, 13 marzec 2018
Super User

Do podstawowych zagadnień wymiany ciepła i masy należą problemy kontroli i sterowania procesami nagrzewania stali, modelowanie matematyczne nagrzewania wsadu oraz wymiana ciepła w procesie ciągłego odlewania stali. W tym obszarze badawczym opracowano metodykę identyfikacji warunków brzegowych wymiany ciepła podczas powierzchniowego wrzenia przy chłodzeniu ciał zanurzonych w cieczy, wyznaczania przewodności cieplnej metali oraz algorytmy optymalizujące rozwiązanie modelu matematycznego rozpatrywanych zjawisk.

Do intensywnie rozwijanych należą również badania związane z problemami spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych prowadzone w aspekcie "procesy spalania paliw jako źródło zanieczyszczenia środowiska". W zakresie utylizacji odpadów stałych opracowano technologię spalania brykietów osadów z oczyszczalni ścieków i biomasy oraz określono warunki ekologiczne utylizacji pyłów i szlamów żelazistych w procesie wielkopiecowym i konwertorowym. W szerokim zakresie prowadzone są badania eksperymentalne i wdrożeniowe dotyczące spiekania pyłów lotnych z elektrofiltrów oraz odpadów powęglowych celem ich wykorzystania jako kruszywo budowlane.

Katedra dysponuje nowoczesną aparaturą analityczną do badań płomienia m.in. analizatorami przenośnymi do pomiaru stężenia gazowych składników toksycznych w płomieniu oraz analizatorem spalin z pomiarem CO2 na podczerwień, układem do grawimetrycznego automatycznego pomiaru emisji pyłów z gazów odlotowych jak również wysokiej klasy chromatografem gazowym. Do bezpośrednich badań płomienia wykorzystuje się wąskokątowy pirometr do określenia radiacyjnych właściwości płomienia, oraz kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości.

Kierownik Katedry

Kategoria: Katedra
Opublikowano: wtorek, 13 marzec 2018
Super User

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katedra

Kategoria: Katedra
Opublikowano: wtorek, 13 marzec 2018
Super User

Katedra Techniki Cieplnej i Ochrony Środowiska wywodzi się z powstałej w 1922 r Katedry Technologii Ciepła i Paliwa.

Główne kierunki badawcze i dydaktyczne Katedry obejmują następujące zagadnienia: wymiana ciepła i masy, komputerowe modelowanie w technice cieplnej, piece i urządzenia energetyczne, spalanie paliw, ochrona środowiska i utylizacja odpadów.